DUYURULAR
Derneğimiz üyesi eski meslektaşımız Hayrettin GÜNGÖR Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri oldu.
Derneğimiz üyesi eski meslektaşımız SayınHayrettin GÜNGÖR,Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tensipleriyle Hatay Büyükşehir..
Meslektaşımız Hüseyin ÇAĞATAY Manisa Büyükşehir Belediyesine Teftiş Kurulu Başkanı oldu.
Derneğimiz üyesi meslektaşımız Sayın Hüseyin ÇAĞATAY, Manisa Büyükşehir Belediyesine Teftiş Kurulu Başkanı olarak görevlendirilmiştir...
Meslektaşımız Ali Ekber ASKER Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi
Derneğimiz üyesi meslektaşımız Sayın Ali Ekber ASKER, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresine Genel Müdür..
Eski Meslektaşımız Sayın Balamir GÜNDOĞDU Bakan Müşaviri olarak atandı.
Derneğimiz üyesi eski meslektaşımız Sayın Balamir GÜNDOĞDU, İçişleri Bakanımız Sayın Ali YERLİKAYA'nın talebiyle Bakanlığımızda Bakan..
Derneğimiz üyesi eski meslektaşımız Sayın Mehmet AYDIN Kamu İhale Kurulu Üyeliğine atanmıştır.
Derneğimiz üyesi eski meslektaşımız Sayın Mehmet AYDIN, 10 Mayıs 2024 tarihli ve 2024/118 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla Kamu İhale Kurulu Üyeliğine..
Derneğimiz üyesi meslektaşımız Hüseyin Eren HERSAN Bursa Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir.
Derneğimiz üyesi meslektaşımız Başkontrolör Sayın Hüseyin Eren HERSAN Bursa Osmangazi Belediyesinde Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir...
Bize Ulaşın

Esat Caddesi, Akay Yokuşu,
Lale Apt. No:15/3
Bakanlıklar/ANKARA

Tel : +90 (312) 417 03 75
Fax: +90 (312) 425 36 80

Sosyal Medya Hesaplarımız:

X (Twitter): @kontder
İnstagram  : kontderr
 
Biliyor musunuz ?

1- 25 Kasım 2023 Tarihli ve 32380 Sayılı Resmî Gazete'de "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 554)" yayımlanmıştır. Tebliğ ile yeniden değerleme oranı 2023 yılı için % 58,46 (elli sekiz virgül kırk altı) olarak tespit edilmiştir

2-12 Ağustos 2023 Tarihli ve 32277 Sayılı Resmî Gazetede "Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ve " Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik "  yayımlanmıştır.

3-24 Kasım 2022 Tarihli ve 32023 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 542) ile yeniden değerleme oranı 2022 yılı için  % 122,93 (yüz yirmi iki virgül doksan üç) olarak tespit edilmiştir.

4-25 Ağustos 2022 Tarihli ve 31934 Sayılı Resmî Gazetede "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı:?5987)"  yayımlanmıştır.

Posta Listesi

Kaydolun! Sitemizdeki gelişmelerden ve eklenen içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun.

Ziyaretçi Defteri
Yorum Yaz

Meslektaşımız Mehmet Şimşek'in kaleme aldığı yazı Nisan sayımızda yayındadır.

Meslektaşımız Mehmet Şimşek'in kaleme aldığı yazı Nisan sayımızda yayındadır.

Derneğimiz üyesi, meslektaşımız Mahalli İdareler S. Kontrolörü Mehmet ŞİMŞEK tarafından kaleme alınan "Türkiye'de Büyükşehirlerin İmar Yetkisi" makalemiz dergimizin Nisan-2024 sayısındadır. 

Dergimizin Nisan-2024 sayısına ulaşmak için tıklayınız...

 

TÜRKİYE’DE BÜYÜKŞEHİRLERİN İMAR YETKİSİ (Mehmet ŞİMŞEK*)

ÖZET

İmar yetkisi, genel olarak belirli bir coğrafi alandaki planlama yetkisini anlatmak için kullanılır. Sağlıklı ve sürdürülebilir kentleşmenin olmazsa olmazı olan imar yetkisi, yerel bir yetkidir ve Türkiye Cumhuriyeti mevzuatında bu yetki büyük oranda yerel yönetimlere verilmiştir. 1982 Anayasası ile getirilen “büyük yerleşim yerleri için özel yönetim biçimleri” hükmü günümüzdeki büyükşehir belediyelerinin anayasal dayanağı olmuş, 2004 yılında 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile belediyelerden belirli noktalarda farklılaşan yeni bir yerel yönetim birimi getirilmiştir. Bu makalede, belediyelerin imar yetkisinden bahsedilecek ve büyükşehir belediyelerinin diğer belediyelerden imar yönüyle farklılaşan yetkileri üzerinde durulacaktır. Bu çalışmanın amacı, metropoliten bir alan yönetimi olan büyükşehir yönetimlerinin diğer belediyelere kıyasla imar açısından ne gibi farklılıklara sahip olduğu ve sahip olması gereken yetkilerin bunlarla sınırlı olup olmayacağını ortaya koymaktır...

(Makalenin tamamı dergimizin Nisan-2024 sayısındadır. Sayımıza ulaşmak için tıklayınız...)

*İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler S. Kontrolörü

 

 

KONTDER

X (Twitter): @kontder           İnstagram  : kontderr

 

 
 
 
 
 
 
 

Diğer Güncel Haberler